Przegląd najpopularniejszych cyberataków w 2021 roku

Rzeczywistość wirtualna ma nieograniczone możliwości, co z jednej strony ma dużo zalet, jednak z drugiej posiada porównywalnie dużo wad. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że każdy nasz ruch jest rejestrowany w internecie i nie da się go wymazać. W większości przypadków są one analizowane przez algorytmy Google, które podpowiadają strony czy produkty z interesującymi nas ofertami.

 

Jednak stanowi to także zagrożenie, które mogą wykorzystać hakerzy. Liczba internetowych przestępstw z roku na rok jest coraz większa. Dlatego my jako użytkownicy musimy zwracać szczególną uwagę na maile czy wiadomości SMS, które przychodzą do nas z banku, od kuriera czy też innymi drogami. Przedstawiamy przegląd najpopularniejszych cyberataków w 2021 roku. Mamy nadzieję, że to zestawienie pomoże zrozumieć, czym one faktycznie, a także jak je rozpoznać.

 

Cyberataki w 2021 roku - które były najpopularniejsze?

 

Komisja Nadzoru Finansowego co roku przygotowuje specjalne raporty, w których informuje o niebezpiecznych sytuacjach związanych z rozpowszechnianiem przez maile, aplikacje czy SMS-y linków do złośliwych oprogramowań. W samym 2021 roku zgłoszono niemal 11 500 domen, na których działały fałszywe portale ogłoszeniowe, usługi kurierskie/ pocztowe, nieistniejące inwestycje oraz bramki płatności, a także banki. Szczególny wzrost niebezpiecznych cyberataków miał miejsce pod koniec 2021 roku od września aż do grudnia. Najwięcej fałszywych ogłoszeń (niemal 3000) pojawiło się tylko w samym październiku.

 

Hakerzy, korzystając z faktu panującej pandemii, rozsyłali fałszywe wiadomości związane ze skierowaniem na kwarantannę i linkiem do strony ze złośliwym oprogramowaniem. Stworzyli również podszywające się aplikacje pod te, które zostały stworzone przez rząd (Kwarantanna Domowa oraz Protego Safe). Ich zadaniem było nałożenie specjalnych nakładek na zainstalowane aplikacje bankowe, które umożliwiłyby dostęp do konta i kradzież pieniędzy.

 

Oprócz tego najpopularniejszymi cyberatakami w 2021 roku były wiadomości o różnego rodzaju niedopłatach do paczek czy uregulowaniu płatności za prąd.

 

Za każdym razem, kiedy dostajemy takie wiadomości mailowe czy SMS-y, należy dokładnie sprawdzić numer lub adres, z którego przyszły zawiadomienia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, nie wolno klikać i wchodzić w przesłane linki, aby nie zostać ofiarą cyberataku.

0
Feed

Zostaw komentarz