Czym jest cyberbezpieczeństwo i dlaczego warto o nie zadbać?

W dobie nowych technologii, choć pojawia się bardzo dużo możliwości rozwoju, to z drugiej strony widoczne są także coraz większe zagrożenia związane z przestrzenią wirtualną. Tak, jak włamywacze mogą okraść Twój dom z drogocennych przedmiotów czy pieniędzy, tak i w internecie możesz spotkać się z atakami hakerów, którzy będą chcieli wyłudzić wrażliwe dane. Dzięki nim będą w stanie m.in. dostać się do konta bankowego i ściągnąć z rachunku wszystkie oszczędności. Dlatego też należy zadbać o cyberbezpieczeństwo, mające na celu ochronę Twoich danych w wirtualnej rzeczywistości.

 

Jak ochronić się przed hakerami, czyli na czym polega cyberbezpieczeństwo?

 

W rzeczywistości, kiedy ktoś okradnie Twój dom, jesteś w stanie od razu zauważyć, że czegoś brakuje. Jednak w internecie często działania te są praktycznie niewidoczne, co sprawia, że dopiero po czasie jesteś w stanie stwierdzić, że coś się nie zgadza. Może też dojść do sytuacji, w której dobrowolnie prześlesz swoje dane hakerom i nawet nie będziesz o tym wiedział. Dlatego też, aby zapobiegać złośliwym oprogramowaniom, ransomware-om, atakom phishingowym, DDoS czy Man-in-the-Middle, warto podjąć odpowiednie kroki związane z cyberbezpieczeństwem.

 

  1. Szyfrowanie - usługi oraz różnego rodzaju programy zamieniają pliki czy też wiadomości na kody. Dzięki temu nie można ich odczytać, a więc jeśli ktoś wkradnie się do rozmowy, nie będzie widział dokładnej treści.
  2. Sieci VPN - ukrywają one adres IP Twojego komputera. Dzięki temu hakerzy nie będą mogli poznać ani lokalizacji sprzętu, ani sieci. Można byłoby adres IP z Europy zmienić na taki z Azji czy Stanów Zjednoczonych.
  3. Uwierzytelnianie – coraz więcej banków i innych tego rodzaju instytucji decyduje się na zastosowanie dwuskładnikowego uwierzytelniania. Oznacza to, że zastosowane są podwójne zabezpieczenia. Oprócz wpisania hasła trzeba np. podać także kod, który przyszedł na telefon lub wpisać informację związaną z Twoim życiem.
  4. SIEM - (z ang. Security Information and Event Management) są to informacje związane z bezpieczeństwem i zarządzaniem zdarzeniami. To rozwiązania dla m.in firmy, które w czasie rzeczywistym ostrzegają przed podejrzanymi zdarzeniami.
  5. Antywirusy i zapory – to systemy, które bez problemu każdy może zainstalować na swój komputer. Pomogą one w określeniu, czy dany plik jest złośliwy. W przypadku, kiedy okaże się szkodliwy, jest on usuwany albo przenoszony do specjalnego folderu.

 

Cyberbezpieczeństwo jest niezwykle potrzebne, aby uchronić się przed atakami hakerów, próbującymi ukraść Twoje dane i pieniądze z konta bankowego. Przed podaniem jakichkolwiek informacji, należy dokładnie sprawdzić każdą stronę. Jeśli cokolwiek wzbudzi Twoje podejrzenia, nie korzystaj z niej i uchroń się przed utratą danych.

0
Feed

Zostaw komentarz