Cyberbezpieczeństwo w sektorze bankowości i rynków finansowych

Rozwój nowych technologii sprawił, że oprócz usprawnienia działania różnych urządzeń, doszło także do rozbudowy usług wielu branż. Szczególnie mocno widać to w sektorze bankowości i rynków finansowych. Wraz z rozwojem pojawiły się również nowe zagrożenia, wynikające z przeniesienia wielu działań do internetu. Swojej szansy upatrują hakerzy, którzy tylko czekają na nieostrożne działanie zarówno samych instytucji, jak i ich klientów. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby zacząć wprowadzać zaawansowane narzędzia, mające pomóc w cyberbezpieczeństwie.

 

”Wiarygodne” fałszywe SMS-y i wiadomości mailowe w sektorze bankowości i rynków finansowych

 

Wybuch pandemii spowodował, że wiele firm zaczęło masowo przenosić się do wirtualnej rzeczywistości. Tylko to mogło je uratować przed zamknięciem. Ludzie z całego świata zaczęli dokonywać zakupów praktycznie wyłącznie przez internet, co było idealną sytuacją dla hakerów. Przestępcy dobrze orientują się w światowych trendach, a także wszelkich zachowaniach użytkowników. Właśnie przez to uwiarygadniają swoje oszustwa tak, aby poprzez nieuwagę danej osoby, wykorzystać dane do kradzieży jej środków z konta. Jak widać, cyberbezpieczeństwo w sektorze bankowości i rynków finansowych jest niezwykle istotne, aby uchronić się przed zmasowanymi atakami w postaci m.in. phifishingu. Są to zazwyczaj wysyłane SMS-y lub wiadomości mailowe, które na pozór wyglądają, jak prawdziwe. Mogą one dotyczyć otrzymania rzekomej przesyłki czy też dopłaty do zamówienia. Co więcej, jak wynika z Raportu CSIRT KNF pod koniec zeszłego roku hakerzy tworzyli strony związane z fałszywymi inwestycjami, wykorzystując wizerunek znanych marek czy też osób.

 

Jak zadbać o klientów? Cyberbezpieczeństwo w sektorze bankowości

 

Można zadać sobie pytanie: jak zapobiegać tego typu atakom? Jednym ze sposobów jest odpowiednia edukacja. Sektor bankowy i rynek finansowy powinny informować swoich klientów o wszelkich próbach ataku. Co więcej, w trosce o cyberbezpieczeństwo, warto regularnie przypominać o zmianie haseł. Przede wszystkim muszą to być skomplikowane kombinacje, chociażby w postaci jakiegoś powiedzenia czy cytatu, gdzie każdy wyraz będzie oddzielony znakiem specjalnym.

 

Oczywiście niezmiernie istotna jest także szczegółowa weryfikacja wszelkiego rodzaju numerów, adresów mailowych czy też przesłanych linków. Oszuści często mogą zmienić szyk dwóch liter lub dodać kropkę czy przecinek, tym samym odsyłając danego użytkownika na całkowicie inną stronę. Ze szczególną uwagą należy odczytywać informacje m.in. o zaległościach w płatności, o przesyłkach kurierskich, pobieranych aplikacjach na telefon, skierowaniach na kwarantannę.

0
Feed

Zostaw komentarz